Body transformation - Stravovanie

By Linda Taylor - 14:43:00


Ahojte. Tento článok bude súčasť môjho video v sérii Body Transformation a bude to taká druhý časť, druhej série ktorá sa týkala stravovania. V mojom vlogu, som spomenula základné informácie, ktoré by ste mali vedieť pred tým, než sa rozhodnete zmeniž svoje stravovacie návyky. Vo vlogu som začala s úplne prvými zmenami, ktoré v svojej strave môžete zmeniť na začiatku. Ak ste preto ešte nikdy nedbali o svoju stravu a ste začiatočník, určite najprv začnite vecami, ktoré spomínam vo videu.

Ak ste si týmto začiatkom už úspečne prešli, možno ste sa dostali do štádia, že zdravá strava ,,prestala fungovať,, a Vaša váha sa zastavila na určitom čísle, odkiaľ už nechce ísť dole. No a vy aj napriek tomu, že jete zdravo, nechudnete.
Tu by som rada povedala pár faktov. 

Zo zdravej stravy neschudnete. Ba môžete i pribrať. 
Z vegánskej, vegetariánskej, paleo, bezlepkovej stravy neschudnete. A tiež môžete z nej i pribrať.


Z nízko sacharidovej, nízko tučnej diéty môžete tiež pribrať. 

Prečo? 
Tuky sa nespalujú podla toho, akú stravu konzumujeme. Tuky sa spalujú vtedy, ak sme v kalorickom deficite. To znamená, náš kalorický výdaj musí byť vyšší ako kalorický príjem. 
Ak budete jesť každý deň 2500 kalórií zo zdravej stravy a Váš denný výdaj je iba 1800kcal, priberiete i napriek tomu, že ste sa stravovali zdravo. 
Nezáleží preto na tom, ako sa stravujete ale na množstvee jedla, ktoré prijmete. 
Mám pre Vás na ukážku i porovnanie dvoch raňajkových jedál, kde môžete vidieť príklad toho, že zdravé jedlo, môže obsahovať viac kalórií ako to nezdravé.


Na obrázku vidíte dve raňjkové kombinácie.

Slané, nie zdrovna zdravé raňajky a zdravé sladké raňjky. Ak chceme schudnúť tak väčšina ľudí by siahla po zdravej variante v podobe ovsenej kaše. Z kalorického hladiska, ak sa snažíme znížiť príjem kalórií je prvá varianta lepšia. Vajíčka, slanina, biely chlieb a cereálie s čokoládovym mliekom. To všetko v rozumnom množstve.

Slané nezdravé raňajky:

Morčacia Slanina (tá mi nechtiac zmyzla pod vajíčkami) 60kcal
Biela bageta 100kcal
Dve vajíčka 140kcal
0,5 šálky medových Cherios 73kcal
Pol šálky kešu čokoládového mlieka  45kcal
Spolu: 418 kcal

Sladké zdravé raňajky (ovsená kaša)

Ovsené vločky 50gramov 194kcal
Mandlové mlieko 1šálka 60kcal
Arašidové maslo 30g 180kcal
Banán 100gramov 90kcal
Jahody 50gramov 17kcal
Spolu : 546kcal


Samozrejme týmto príspevkom nechcem nikoho nahovárať na to, aby jedol nezdravé jedla 24 hodín denne. Snažím sa poukázať a to, že i keď jeme zdravo, musíme si strážiť porcie a takiež i to, že si môžeme dopriať i svoje obľúbené jedlá v primeranom množstve. 


Nakoniec by som ešte chcela prejsť ku tomu, ako zistiť koľko toho denne môžeme zjesť. Každé telo spaluje denne iné množstvo kalórií. Závisí to od nášho veku, aktuálnej hmotnosti, výšky a samozrejme denne aktivity. Ja som pôvodne plánovala , písať o kalóriách a počítaní kalórii v dnešnom článku, ale ja som o tom už na blogu písala. Všetky informácie sa dozviete v článku My Fitness Pall-Najlepšia aplikácia na rátanie kalórií. V tomto článku sa dočítate to, ako si vyrátate svoje BMR (počet kalóriíí ktoré spáli Vaše telo samo, bez fyzickej aktivity). Sú tam všetky podstatné informície , čo by sm ale s odstupom času chcela podotknúť je to, aby ste presné počítanie kalórií brali trošku s nadhľadom. Je dobré ak si KCAL počítate cca 2 týždne a tak sa naučíte koľko približne máte jesť, aké porcie sú pre Vás. 
Tak nejako som to robila i ja, ibaže dlhšiu dobu čo mi pozitívne výsledky neprinieslo a počítanie presných kalórií a makier ma omrzelo. Dnes ale viem , koľko jedla môžem denne prijať a kalórie si  presne počítam málo kedy. Naučila som sa nájsť v strave balanc a verím že sa to podarí i Vam. 

 • Share:

You Might Also Like

3 komentárov

 1. pekne zhrnuté, to čo všetci vieme, ale málo si to uvedomujeme :)

  dazzlera.blogspot.sk

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Zajimavé srovnání snídaní! Wow docela mě to překvapilo, díky za článek

  Zápisky z cest a života v Anglii ⇨ Diary of M

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Super článok! Určite budem sledovať ďalej!:)

  OdpovedaťOdstrániť

Ďakujem Vám za každý komentár :)