Čo ma naučil život v zahraničí

By Linda Taylor - 15:45:00


Už to bude pár rokov, čo som opustila svoju rodnú krajinu a spolu s úbohými znalostami angličtiny som sa vybrala za hranice Slovenska. Ak ma sledujete dlhšie možno asi viete, že moje kroky viedli do Anglicka, kde som strávila krásny rok. Tento rok bol pravdepodobne ten prelmový, kde som sa naučila a zmenila asi najviac. Bol to rok kedy sa mi otvorili možnosti a ja som si uvedomila, že svet za hranicami Slovenska je omnoho väčší, pestrejší a plný možností.
Za životom v zahraničí každý vidí najmä peniaze a jazyk. Nebudeme si klamať, ale väčší obnos penazí a zároveň zdokonalenie jazyka, sú najznámejšie veci, ktoré nám zahraničie ponúka....V skutočnosti, je toho omnoho viac.


1. Spoznáte skutočných priateľov
Keď odchádzate z domu, lúčite sa s priateľmi a všetci Vám vravia ako im budete chýbať. Je to ale skutočne tak? To ukáže čas. Postupom času sa Vás okruh blízkych začne zužovať a to poriadne. Po čase si uvedomíte, že doma Vám ostalo iba pár kamarátov, ale za to si môžete byť istý, že sú to tí praví.

2.Naučíte sa hovoriť zbohom
Za mňa jedna z vecí, na ktoré si jednoducho zvyknúť neviem a možno ani nechcem. Za hranicami ľudia väčšinou žijú dočasne a tak sa dosť často stáva, že ľuďom s ktorými sme strávili pomerne dosť času, musíme jednoducho povedať zbohom. 

3.Tak ako sa meníte Vy, menia sa i ľudia doma
Ak žijete v zahraničí dlhšiu dobu, musíte rátať s tým že doma sa toho veľa zmení. Je dosť možné že Vaši priatelia vyrastú,  odsťahujú sa, vytvoria rodiny a manželstvo a zrazu už nič nie je ako bolo pred Vašim odchodom. Taktiež je dosť možné že niekto z blízkych z tohto sveta odíde bez toho aby ste mu dali posledné zbohom.

4. Od života chcete viac
Svet toho ponúka oveša viac ako priemernú univerzitu a priemerný job v rodnom meste. Počas cestovanie stretnete mnoho ľudí a zistíte, že veľa z nich muselo cestovať cez pol sveta aby našli to, po čom túžili. Dozviete sa mnoho nových príbehov, ktoré Vás obohatia a ukážu Vám čo všetko svet ponúka. Taktiež nikdy neviete koho stretnete a to Vám môže otvoriť úplne nové možnosti.

5. Sebavedomie
V zahraničí sa musíte viac menej spoľahnúť sami na seba. Ako imigrantov Vás občas domáci nebudú brať vážne a situácie sa budú riešiť o to ťažšie. Zo začiatku to dá zabrať, ale po čase sa všetko naučíte, budete vedieť vyriešiť každý problém a budete sa rozhodne cítiť lepšie, sebavedomejšie.

6. Vážiť si domov
Je dosť možné, že pri odchode z domu sa tešíte na to ako vypadnete a budete žiť ďaleko od domova. Zo začiatku si to budete užívať, no skôr či neskôr Vás to dobehne. Letné posedenia, grilovačky, vianočné večierky s rodinou budú preč. I to chutné slovenské jedlo. Pri každej návšteve doma, si tak budete všetko vážiť omnoho viac a zrazu Vám i obyčjná prechádzka v okolí Vášho domu príde ako dar. 

7.Prestanete hovoriť jedným jazykom
To že si v zahraničí zlepšíte jazyk, je asi každému jasné. Či už jeden alebo viacero. Na jeden z jazykov sa však naviažete tak, že Vám nahradí ten rodný. Začnete premýšľať a snívať v cudzom jazyku.  Po dlhšej dobe sa Vám stane i to, že budete mať problém s vyjadrovaním v tom rodnom a po príchode naspäť do rodnej krajiny, budete dosť často reagovať v cudzom jazyku.  

 • Share:

You Might Also Like

9 komentárov

 1. To s tym ze bude takzie rozpravat rodnym jazykom je pravda, aj ked som edte nezila v zahranici ale som na bilingvalnom gymku a slovencinu som uz zabudla pouzivat takze musim teraz citat slovenske knihy aby som si trochu pomohla :D

  OdpovedaťOdstrániť
 2. mňa toto eštelen čaká, cesta do zahraničia (aj keď nie tak ďaleko). mam strach ,ale zároveň sa teším. Prišli situácie, po ktorých ma na Slovensku nič nedrží. Takže idem ! :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Veľmi ťa obdivujem, že si sa zdvihla a odišla. Tiež by som sa raz k tomu chcela odhodlať a aspoň na chvíľu žiť v zahraničí. :)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Vždycky jsem snila o tom,že když dostuduju tak odjedu do zahraničí a budu pracovat tam. Nepovedlo se mi to, možná ze strachu, možná z pohodlnosti. Ale nedávno jsem odjela jen na týden do Anglie a i přes tu krátkou dobu jsem poznala 3 z tvých bodů.
  Nakopla jsem si alespoň trošku sebevědomí, že jsem to zvládla, když jsem poprvé cestovala sama a všechno si sama domluvila. Utvrdila se v tom, že moje rodné město mi k životu nestačí, abych poznala svět a lidi. A překvapivě i podle reakcí na můj návrat jsem alespoň u pár lidí poznala jak se o mě zajímají ..
  Určitě bych ale chtěla odcestovat na dýl, můj názor je, e je to větší škola než samotná vysoká.

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Krásný článek a se vším souhlasím. Já jsem do Anglie vycestovala před čtyřmi lety a žila jsem v Cambridge a všechno to tím začalo. Už jsem 4 roky v zahraničí. Každý rok v jiné zemi a moc si to užívám! Poznala jsem spoustu lidí, umím mluvit několika jazyky a jsem moc šťastná. BEAUTYPUSINKA

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Výstižné! Za mě rozhodně platí bod o pravých kamarádech, ale i to, že od života pak chce člověk více :)

  Zápisky z cest a života v Anglii ⇨ Diary of M

  OdpovedaťOdstrániť

Ďakujem Vám za každý komentár :)