Work&Travel s Evs Lok - Rozhovor

By Linda Taylor - 12:04:00

Ahojte. Som späť s príspevkom, ktorý mal pre Vás vyjsť v pondelok, ale kvôli povinnostiam (a vlastnej lenivosti) som sa ku tomu dostala až dnes.
Ako som spomínala v nedávnom príspevku, kde som spovedala Mimu v Austrálii, počas februára Vám predstavím pár ľudí, ktorí sa rozhodli skúsiť dobrodružstvo za hranicami svojej rodnej krajiny.
Nie každý má možnosť vycestovať do zahraničia, väčšinou práve kvôli škole. Dosť často mi píšete, či môžete do USA počas prázdnin a ako si nájsť rodinu iba na leto. Bohužiaľ, Aupair v USA túto možnosť neponúka a vycestovať môžete  legálne iba na minimálne jeden rok. Ak ste ale študentom vysokej školy, otvára sa Vám možnosť Work&Travel, vďaka ktorej môžete zažiť svoje leto či už v USA alebo Európe.
Práve s Work & Travel súvisí dnešný rozhovor, pretože som sa rozhodla vyspovedať vlogerku Evs Lok, ktorá svoje posledné leto strávila na Work&Travel Programe v USA.

1. Ahoj Evs, na začiatok sa nám predstav a povedz nám niečo málo o sebe
Moje meno je Evs, som blogerka, ktorá bloguje a predovšetkým točí videá o kráse, móde a životnom štýle. V lete 2016 som sa zúčastnila programu Work & Travel, ktorý je určený pre vysokoškolských študentov. Takto môže človek v USA legálne pracovať a užívať si leto. No o tom potom :).


2. Prečo si sa rozhodla pre Work & Travel ?
Celé to bolo tak, že som jednoducho nechcela premrhať leto na Slovensku. Vedela som, že by som musela niekde brigádovať, no brigádovať v USA mi prišlo ako lepší variant. O work&travel som počula už predtým, no skutočne som to začala riešiť až vďaka kamarátke, ktorá do USA tiež chcela ísť.


3. Ako reagovala rodina na tvoj nápad, vycestovať do USA?
Ja som to tak postupne serviróvala. Najprv, že by som chcela brigádovať v zahraničí, potom Anglicko a nakoniec som to zakončila Amerikou. Pamätám si, že niekedy počas Vianoc (už som mala všetko vybavené s agentúrou) sa ma mama spýtala, či to myslím vážne a či si to ešte nerozmyslím. To som nemohla už len kvôli nákladom, ktoré som do toho dala. No dalo mi to toľko do života a vedela som o tom, že to bude obrovská skúsenosť, nebolo čo si rozmýšľať. Sme sami strojcom vlastného šťastia a života predsa :)


4. Ako dlho ti trvalo nájsť si prácu ?
Všetko za mňa riešila agentúra. Ja som si vybrala zamestnávateľa, mala som skype pohovor a o pár dní som vedela, že ma prijali. Bolo to po cca mesiaci odvtedy, čo som absolvovala pohovor so slovenskou agentúrou.


5. Ako by si opísala svoje prvé pocity pri príchode do USA?
Amerika je naozaj všetko to, čo človek vidí vo filmoch. Toto ma príjemne prekvapilo, no úplne na začiatok som mala kultúrny šok, ktorý bol zhoršení nočným letom (u nás boli asi 4 hodiny ráno), nedostatkom spánku a tým, že som poriadne nevedela do čoho idem. No tešila som sa na celú adventure, ktorú zažijem.


6. Predpokladám že počas pobytu si prišla do styku i s Američanmi. Ako by si opísala americkú povahu?
Áno, v prvej práci som pracovala iba s Američanmi. Podľa mňa sú neskutočne leniví haha! Predovšetkým mladí ľudia, čo celkom chápem. Ak ich rodičia nútia do letnej práce, tak nečudo, že sa im do toho nechce. No i v druhej práci, kde boli o niečo starší Američania to bolo takmer rovnaké. Česť vynímkam. Stretla som aj jedného, ktorý mal precestovanú Európu a pôsobil na mňa ako aktívny človek. Podľa mňa je v USA taký mix kultúr, že človek stretne naozaj všelijakých ľudí. No nikde nechýba to klasické “how u doin’?”

7. Je niečo, čo ťa v USA prekvapilo a naopak, čo ťa sklamalo?
Prekvapilo ma akí sú ľudia milí a priateľskí a veľmi radi pomôžu. Keď videli, že máme kufre, tak nám v NYC vraveli, že musíme prestúpiť na iné metro, ktoré ide o pár minút, pretože toto odbočuje na iný smer. Tých prekvapivých momentov bolo určite viac. 
Sklamalo ma jedine to, že som mala obrovské očakávania, pretože AMERIKA JE SUPER. Amerika je totálne odlišná, ale na druhej strane úplne normálna ako Európa. Ak človek čaká obrovský ohňostroj na deň nezávislosti, tak smola. Je to rovnaký ohňostroj ako u nás na Silvestra. Akonáhle som skončila s očakávaniami a nechala sa prekvapovať, tak to bolo už aj z mojho pohľadu iné a viac som si to užila. Jednoducho netreba mať očakávania, ale treba brať všetko tak ako to naozaj aj je.


8. Ako si väčšinou strávila svoj voľný čas ?
Väčšinou pri bazéne, na nákupoch, v meste alebo len tak na izbe sledovaním seriálov. A samozrejme nemôžem zabudnúť na rôzne internationals party v New Jersey a stretávky v Lobby, keď som ešte pracovala v Severnej Karolíne.9. Predpokladám, že počas pobytu si pomerne dosť cestovala. Ktoré štáty si navštívila? Ktoré mesto ťa v USA očarilo najviac?
Skôr by som povedala, ktoré mestá. Tak navštívila som Charlotte v Severnej Karolíne, Myrtle Beach, Atlantic City, Philadephiu, D.C., New York City, Boston a Niagarské vodopády, ktoré ma spolu s NYC očarili úplne najviac!


10. Ako by si opísala svoje pocity z programu Work&Travel? Stál investovaný čas a peniaze naozaj za to? Vrátila by si sa do USA znovu? 
Veľmi pozitívne. Podľa mňa čím človek viac cestuje, tým je viac tolerantný voči iným kultúram a to je v dnešnej dobe veľmi dôležité. Hlavne na SVK a v ČR, pretože naša mentalita je nastavená zle. Mne tento program dal nielen obrovské množstvo nových kamarátstiev z celého sveta, ale aj zážitky a skúsenosti, ktoré by som doma nezískala tak ľahko. Náklady, ktoré som do programu vložila sa mi vrátili, precestovala som USA, nakúpila oblečenie a elektroniku a ešte vždy mi niečo aj ostalo. Do USA sa určite ešte vrátim, čakajú na mňa Bahamy a západná časť :).

Evke ďakujem za rozhovora verím že si ďalší výlet v USA užije minimálne tak dobre, ako si užila ten prvý. Ak by Vás o jej lete v USA zaujímalo viac, určite mrknite na jej Youtube kanál - Evs Lok, kde nájdete nie len vlogy ale i videá venované na tému W&T. Okrem toho pred pár dňami napísala na svôj blog článok Work & Travel v USA - Zhrnutie, kde celý svoj pobyt zhrnula a taktiež tam nájdete informácie o agentúre, poplatkoch a celkových nákladoch. 


  • Share:

You Might Also Like

1 komentárov

Ďakujem Vám za každý komentár :)