Ako začať behať?

By Linda Taylor - 8:57:00Krásny jesenný deň Vám prajem. Dnes opäť z knižnice. Vždy keď Vám píšem z nej, cítim sa tak viac blogersky, už mi chýba iba Starbucks káva vedľa zápisníka a bola by som kompletná. Ale to sa nestane, drinky sú v knižnici zakázané...
Krátky úvod by bol za nami a môžeme prejsť ku téme. Tou dnešnou bude beh a ak ma poznáte bližšie, asi viete, že je to jedna z vecí, nie môjmu srdcu veľmi blízka. Teda rozhodne nezvykla byť, ale posledné mesiace sa toho veľa zmenilo. Rozhodla som sa s Vami podeliť o typy, ako som si našla ku behu cestu, pretože keď som si ju našla ja, nájde si ju každý, verte mi. Pár rokov späť, mi robilo problém dobehnúť i na autobus, ale tie časy sú preč.
Naučiť sa behať, som sa snažila už zopár rokov, vlastne som sa o to snažila už ako krasokorčuliarka, ale všetka moja snaha bola na zmar, bola som stratený prípad. V priebehu posledného roku, som obšas odbehla nejaký ten kilometer, dva a cítila som sa hrozne fit. Akokeby som odbehla maratón, lapala som po dychu tak, akokeby som ich odbehla minimálne dva.
Všetko sa zmenilo keď som sa prihlásila na Spartan Race. Prihlásila  som sa 4 dni pred tým a bolo mi oznámené, že to bude 5 míl (cca8,5km) . Nah, to ste ma mali vidieť ako som sa v gyme naivne snažila tých 5 míl odbehnúť, keď som dovtedy toľko ani nenachodila za týždeň.
Spartan Race som zvládla, bolo to skôr o chodení do kopca, takže beh nebol potrebný. Potom prišla ale ďalšia, dlhšia, kde bola už i nejaká tá rovinka a tak som nemala na výber a musela som sa do behu vrhnúť viac.... Postupne sa to vyvrcholilo vto, že som beh začala mať rada a dokonca ho i preferujem pred cvičením s váhami.
Ako som sa ku tomu stavu dostala a ako prebiehal celý proces, moja motivácia, Vám zhrniem v pár bodoch.Outfit
Som dievča, takže väčšinou začínam tam. Nebudem klamať a budem úprimná, pri výbere oblečenia a topánok sa nepozerám na kvalitu a zloženie materiálu. Hlavne nech to dobre vyzerá a cítim sa hrozne sexy, haha. Nepotrebujem super Nike tenisky, určené na behanie na dlhé trate. Tie tenisky za mňa i tak tie km neodbehnú, takže pokiaľ sú aspoň trošku športové, sú fajn. Samozrejme, nevravím o plátenných teniskách z HM alebo tak...

Motivácia a súťaženie
Dámi a páni, ako som spomínala v úvode, ku behu ma doviedla Spartan Race. Takže za mňa jeden z najdôležitejších bodov je príprava na súťaž. Nemusíte sa kvôli behu prihlásiť na Spartan Race a válať sa v blate. Nájdete i ľahšie súťaže, Ako beh Nitrou, Nočný beh, Tesco Beh a rôzne iné charitatívne behy. Skúste sa prihlásiť každý mesiac niekde a získate motiváciu trénovať. Postupne si skúste zadávať ciele a zlepšovať si na súťažiach Váš čas alebo súperte s Vašimi kamarátmi.

Nájsť svoj sposob
Niekto preferuje beh na trati, niekto v lese, popri rieke alebo i na behacom páse. Ja preferujem behací pás, pretože si viem kontrolovať rýchlosť. Keď behám vonku, idem príliš rýchlo, takže dlho nevydržím. Naopak, ma ale baví i beh v lese, hlavne ak to nie je rovinka ale mierne kopce. Baví ma striedanie intervalov do kopca, z kopca a rovinky. Vtedy vydržím behať dlho aj napriek tomu, že idem rýchlo. Takže zistiť, čo Vám vyhovuje, je taktiež dôležité.

Hudba
Silu hudby som si neuvedomila až keď som začala počúvať hudbu z Youtube a striedali sa mi rôzne žánre hudby. Vtedy som si uvedomila, že pri energetickej hudbe, ktorá má rytmus, je pozitívna sa mi behá ďaleko lepšie, ako pri iných typoch hudby. Okrem toho, vychytávka môjho posledného mesiaca, sú motivačné videá. Keď behám na páse, pustím si športové motivačné videá, väčšinou sú podložené motivačnou hudbou a športovci do toho rozprávajú. Motivácia na nezaplatenie.


Rýchla chôdza
Ak ste nikdy nebehali, stanoviť si na prvý beh cieľ 5 km nemá žiadny zmysel. Pravdepodobne by ste ho nedobehli, čo by Vás demotivovalo. Začnite rýchlou chôdzou, malé vzdialenosti. Postupne pridávajte vzdialenosť a rýchlosť. Môžete i streidať chôdzu a beh, podľa toho ako vládzete. Snažte sa ale nezastavovať, pretože akonáhle sa zastavíte, ťažšie sa pokračuje.


Behanie 2x do týždna
Jedna z najväčšíh chýb, ktorú som robila. Snažila sa behať každý deň a po troch dňoch, som beh nenávidela. Tam som skončila s tým, že beh nie je pre mňa. Začnite s behom iba pár krat do týždňa. Ideálne dva krát. Akonáhle si na beh začnete zvykať, môžete pridávať a postupne behať 3-4 krát.
Ideálne je i to, ak striedate dlhý beh s krátkym. Samozrejme pri krátkych behoch sa súśtredíte na rýchlosť, pri dlhých zvolíte voľnejšie tempo a sústredíte sa na vzdialenosť.


Trpezlivosť
Trpezlivosť ruže prináša. Klišé, ale pravda.
I ja mám stále niekedy dni, kedy začnem behať a po pár minútach to vzdám. Je to i o nálade, niekedy proste nie je nálada na beh, prípadne je telo vyčerpané z inej aktivity. Podstatné je, to nezavrhnúť. A keď to nevyjde prvý krát, skúsiť to i druhých krát.
 • Share:

You Might Also Like

12 komentárov

 1. Musím povedať, že si tu chýbala. Pri tvojej neaktivite čo si mala, som si aspoň moje obľúbené články prečítala na tvojom blogu :) K tomuto článku mám len jednu otázku. V tomto zimnejšom období ako to mám vyriešiť s oblečením? Hlavne nechcem prechladnúť, keď sa trochu zapotím. Čo by si odporúčila? Ďakujem :) S.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ani si nevieš predstaviť ako ma tvoje úvodné slová nakopli písať o niečo viac!Ďakujem krásne za motiváciu a kedže už píšem i zo svojho nového notebooku, slubujem že pauza rozhodne nebude :)
   No, ja som začala behávať v lete a v Jersey ešte zimu nemáme takže na túto otázku ti odpovedať neviem, ale ja preferujem beh na páse takže to v zime budem riešiť asi tak, príadne mám termo prádlo takže ak by ma čakal beh vytiahla by som to a tiež čelenku na uši. ale špeciálne a overené rady zatiaľ nemám :)

   Odstrániť
 2. Ďakujem za pekný článok :) je veľmi milé tu nájsť aj slovenčinu :) nepatrím k milovníkom behu, aj keď sa už niekoľko rokov o to márne pokúšam :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem !:) Blog som už celý prehodila iba do slovenského jazyka:) A ja naprosto poznám ten pocit, tiež som to tak mala nejaký rok, dva, tri :D

   Odstrániť
 3. To je strašně pozitivně naladěný článek, už se těším, až seberu nějaký boty a taky vyběhnu! Škoda jen, že už je chladno, ale rolák a teplé oblečení to jistí, popřípadě pás :D
  www.lucastirska.blogspot.cz

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Teplé oblečenie a ide sa:D Držím palce!:)

   Odstrániť
 4. Od příštího týdne teda též začnu běhat abych ti stačila :D haha
  naprosto se vším souhlasím :) krásně napsaný článek - well done xxx

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. V januáry ked prídeš bude po vianociach to bude moj rest time takže to, že by si nestačila sa neboj !:D

   Odstrániť
 5. Tohle je přesně článek pro mě! Dala jsem si takovový "winter goal" že se naučím běhat, jelikož běhání nenávidím...zatím jsem byla dvakrát, uvidíme jak se mi to povede. Skvělý článek, Lindi.

  https://whereisklara.wordpress.com/

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem !!! Ja si tiež plánujem dať goal v behaní na December, tak uvidm ako dopadnem. Každopádne držím palce!:)

   Odstrániť
 6. Ja mám posledné dni strašný problém s behom. Každý večer si hovorím, že zajtra ráno konečne začnem, ale nejako sa nedokážem presvedčiť. A predtým to bolo v pohode. Vstala som aj o 5 aby som pred prácou mohla ísť behať. A teraz sa nedonútim ani o 9 :(

  Nika z Break the Rules

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja som mala ten istý problém, vždy som si dala ráno budík, ale nikdy nevstala. Preto som začala behávať večer, i keď neskor, vyhovuje mi to viac. Určite radím vyskúšať ak sa i po práci nájde nejaký čas:) Možno len nie si ranné vtáča ako ja :D

   Odstrániť

Ďakujem Vám za každý komentár :)