Prečo som prešla z fitness stravy na zdravú stravu

By Linda Taylor - 0:28:00


Trošku osobný príspevok, možno niekoho naštve, iného prekvapí, inšpiruje a niekto bude súhlasiť.
Možno pár z vás ani netušilo, že je nejaký rozdiel medzi fitnes stravou a zdravou stravou. Rozdiel tam je a dosť veľký. Rozmýšľam ako sformulovať tento článok aby mal hlavu a pätu, pretože chcem toho povedať tak veľa. Začnem ale asi hlavnou poznámkou.
To, čo vyhovuje mne nemusí vyhovovať Vám, taktiež aj naopak. Možno to vám vyhovuje, ale ja som časom zistila, že mne nie a išla som iným smerom.

V skratke opíšem čo pre mňa znamená fitnes strava a zdravá strava.
Zdravá strava
 Plnohodnotné, kvalitné potraviny. Čo najmenej spracované jedlo, veľa ovocia, zeleniny a orieškov. Vyvážená strava sacharidy, bielkoviny a tuky.

Fitness strava
 Veľa bielkovín ktoré 70% času i prevládajú. Sacharidy sú zlo a treba si ich strážiť taktiež ako cukry takže dve misky ovocia v jeden deň je vlastne už mimo pravidiel. Makrá musia byť na 100% a taktiež aj kalórie. Máte tu ale vždy cheat day kedy sa potom prežeriete(snáď to slovo nie je moc vulgárne) do prasknutia. A ešte asi to, že všetko musí byť nízko kalorické čo zväčša znamená, viac chémie .


Rok a pol som sa snažila dodržiavať tú druhú časť. Sledovala som veľa fitnessiek, ktoré si všetko rátali a išli mi príkladom. Chcela som byť ako oni, až som všetko začala vnímať trošku viac a tento štýl mi prestával byť už tak blízky.
Za tento rok a pol som pribrala cca 7kg (a nebudeme si tu falošne nahovárať, že sú to svaly) nie, nie sú.
Striktné stravovanie ma tak hrozne obmedzovalo, že ma všetky tie kalorické jedlá lákali 10x viac než obvykle. Na jedle som si vybudovala závislosť, doslova. Predsa len, zakázané ovocie chutí najlepšie.
Postupne som si začala viac všímať u zopár ,,fitnesiek,, , že to nie je to, čo by to malo byť.Sledovala som pár dievčat, ktoré išli dookola to isté. Dva týždne sa mučili len na bielkovinách a sacharidoch a potom dva týždne jedli 2x viac ako by mali. O dva týždne začali znovu a tak to ide snáď doteraz...Čím celé to stravovanie stráca svoj zmysel. Samozrejme, bez tejto stravy by nemohli fungovať dievčatá, ktoré robia ,,fitness,, profesionálne ( a tým nemyslím profesionalitu na IG) a u tých to plne rešpektujem a schvalujem. Ale stále je tam to určité percento, ktorému nerozumiem i keď som tak veľmi chcela.

Už na Mallorke som začala so zdravou stravou, ale vždy ma nejako tá túžba dať sacharidy na nulky a schudnúť čo najrýchlejšie prekonala. Ale jedla som rozhodne zdravšie ako v UK.
Doma sa mi darilo asi najlepšie, ale doma je to vždy iné i keď maškrtila som i tam.
Po príchode do USA som opäť jedla všetko. Plánovaný ,,nový štart,, mi až tak nevyšiel (za všetko mohla tréningová škola, kde boli na raňajky švédske stoly a croasanty s nutelou!)
Po príchode ku rodine to tak nejako pokračovalo, ale skôr z dôvodu, že som si nejako nevedela nájsť jedlá, ktoré si pripravím rýchlo i pri deťoch.
Po nejakej dobe som si v tom spravila svoj systém a všimla som si, že som postupne prestala sledovať fitnessky a začala viac sledovať vegánske blogerky. Tie ma doviedli ku novým receptom z iného súdku z toho zdravšieho.
Ak si ale myslíte, že plánujem prejsť na Vegan stravu, to veru nie, moja láska ku sushi a kuraciemu mäsu je silnejšia.

Čo som teda vo svojej strave zmenila?

Začala som sledovať kvalitu potravín

Tepelnú úpravu potravín sa snažím obmedzovať na minimum.

Obmedzila som mäso a živočíšne výrobky

Mlieko pijem iba rastlinné (To viac menej iba kvôli pleti)

Ovocie si dávam už bez výčitiek, veľa ovocia !

Zelenina tvorí 50% môjho jedálnička

Pridala som do stravy viac sacharidov - ryža či quinoa

Prestala používať umelé sladidlá

Začala som jesť keď mám hlad, nie každé tri hodiny

Prestala som vážiť jedlo

To by boli asi všetky zmeny, ktoré som vo svojom jedálničku/živote spravila a musím uznať, že sa cítim oveľa lepšie. Ešte stále s tým trochu bojujem a občas mám chuť prejsť na kuracie prsia, vajíčka a tvaroh ale pevne sa držím. Držia ma i Vaše správy, v ktorých ste mi už viac krát napísali, že som trochu pochudla, takže priznávam to mi dáva motiváciu asi najviac.
Nakoniec som sa rozhodla že sa s Vami podelím o obľúbené vegánky,ktoré sledujem, možno nájdete nejakú inšpiráciu aj Vy. Budem rada ak mi do komentárov napíšete Vy svoj názor na stravovanie, plus ktoré z týchto dvoch typov preferujete Vy.
Ďakujem, že ste tento dlhý článok prečítali až do konca a prajem Vám krásny víkend ♥


 • Share:

You Might Also Like

24 komentárov

 1. fitness strava nie je len low carb, patrí tam aj IIFYM (if it fits your macros), kde väčšina jedál sú kvalitné nespracované a môžeš si dať aj niečo zakázané. Neodcudzjem tvoj spôsob stravovania, práve naopak. Ale nechcem aby si ľudia mysleli, že keď cvičia nemôžu jesť zemiaky, ryžu, pečivo a tak. Len toľko. Prajem všetkým krásny deň :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Skvelý článok ! Tieto účty vôbec nepoznám, okrem Earthlytaste, ktorú sledujem už dlho. Určite si ich pozriem a niektoré aj follownem. Musím povedať, že aj ja som niekedy dodržovala iba "clean" stravu a snažila sa jesť ako fitnessky, ktoré sledujem, no po čase mi to prerástlo cez hlavu a ako hovoríš, zakázané ovocie chutí najlepšie.. Z jedného cheat day sa stali dva-tri a potom to už išlo dole vodou. Spamätala som sa však včas, začala jesť "normálne" zdravo a konečne sa cítim lepšie, lebo si nevyčítam niečo navyše. A ovocie by som si nemohla zakázať nikdy, to milujem zo všetkého najviac ! Dávam ti za tento článok veľký like !
  my blog : THE COLORFUL THOUGHTS

  OdpovedaťOdstrániť
 3. stymto clankom sa uplne ztotoznujem<3

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Super článok. Stotožňujem sa s tebou <3

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Super článok. Stotožňujem sa s tebou <3

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Podľa mňa ľudia v dnešnom svete berú stravovanie pomaly ako ďalšie náboženstvo.
  Tiež nie som zástanca nejakých sacharidových diet, objemoviek a tak, pokiaľ sa tomu človek nevenuje profeionálne. Mám taký príklad v okolí. Síce dievča schudlo, maká na sebe, ale takéto týranie...
  Radšej vyvážená strava, obmädziť rafinovaný cukor.
  A presne ako bolo spomenuté IIFYM je celkom dobrý spôsob

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Super článok :) Fotky sú super a veľa dobrých tipov na inšpiratívne a motivačné profili na insta! :D
  partofnicol.blogspot.sk

  OdpovedaťOdstrániť
 8. konečne niekto! Stále som mala výčitky svedomia, že nedodržiavam fitness stravu aj keď cvičím a povedala som si, že keď si to zvládla ty musím aj ja, ale viac sa prikláňam k tej zdravej strave, takže som rada za tvoje "vyhlásenie" :D Ďakujem

  OdpovedaťOdstrániť
 9. prene takto to podla ma byt! Ja som na vegetarianskej strave skoro 6 rokov a veganka 3 takze si myslim ze toto stravovanie je idealne, najma vela ovocia a zeeniny, mnam :)
  je super ze si dospela k tomuto bodu, viem ze som asi pred rokom na tvojom blogu citala najma dost obmedzujuce jedalnicky, takze super zmena! ja uplne neznasam ked niekto obmedzuje ovocie, kvoli tomu fruktuze a sprava sa ako keby je to cukor, a pritom si neuvedomuje ze je to jedna z najzdravsich surovin co na Zemi mame :)

  inak sledujes aj nejakych vegan youtuberov? :)

  OdpovedaťOdstrániť
 10. Ja cvičím a zistila som, že mi radšej vyhovuje zdravá strava ako fitness, hoci tvarohy a vajíčka si dám, no neviem si život predstaviť bez ovocia :D ale teraz chcem vyskúšať iifym :)
  Jane´s World

  OdpovedaťOdstrániť
 11. Ja sa tiež snažím jesť a celkovo žiť zdravo, resp. zdravšie, ale váženie jedla a počítanie všetkého, to nie je pre mňa, haha :D ♡

  ♡ {Lifefood, PURYA!} Raw & Organic Proteins ♡

  OdpovedaťOdstrániť
 12. Super článok, tiež cvičím a jem zdravo, fitness strava mi ani tak nevyhovuje a zdravá strava mi nie len viac chutí ale vďaka nej nepriberám a neobmedzuje ma:)

  Saja Frey blog

  OdpovedaťOdstrániť
 13. Ahoj milujem tvoj blog a aj tvoje písanie. Väčšinu článkov mám prečítaných a neskutočne sa mi páči ten štýl, ktorým to píšeš. Začala som cvičiť len nedávno, no stravu mením naozaj málo. Vďaka tomuto článku nad tým pouvažujem, lebo vidím, že sa to zrejme naozaj oplatí. Niežeby som jedla nezdravé veci, prepchávala sa mastným a sladkým a popritom cvičila, ale jem väčšinu vecí a neuvažujem nad ich zdravou stánkou. Viem, že pohyb a táto moja momentálna strava určite nedosiahnu výsledky, ktoré chcem v blízkej budúcnosti dosiahnuť a preto som rada, že si ma presvedčila k inému pohľadu na vec.

  OdpovedaťOdstrániť
 14. Ahoj Lindi. Prepáč, že píšem práve tu ale neviem kde inde by som ti mohla napísať a pevne verím, že si tento môj koment prečítaš!
  Mala by som na teba prosbu.. Chystám sa odcestovať preč zo slovenska a nikdy mi nešiel nijaký jazyk a tak by som bola rada keby aspoň tu v komentári mi odpíšeš nato, ako si to prežila, či sa doma učila alebo si chodila na kurzy? A kde si nabrala toľko odvahy odísť zo slovenska? Lebo mne teda asi chýba a aj sa bojím...

  OdpovedaťOdstrániť
 15. Lindi, můžu se prosím zeptat, co myslíš snížením tepelné úpravy jídel (to to jídlo ani nedusíš pod pokličkou?) a umělá sladidla nepoužívat (jako cukr ve sladkém, chemicky zpracované potraviny etc?)? Ráda bych chtěla trochu více vysvětlení, klidně i v dalších článcích podobného typu! :) Já se pomalu ale jistě snažím nahradit veškeré basic suroviny za ty zdravé (e.g. hrubá mouka, cukr, sůl etc.), a jím o mnoho více zeleniny, ovoce, oříšků a začínám dokonce milovat (mnou dávnou nemilovanou) hořkou čokoládu místo mléčné, i když taky zahřeším párkrát. A s tou stravou, resp. quantitou, máš pravdu. Já to mám už v sobě, tak když se kouknu na hodiny a vidím, že tři hodiny přešly, tak se zeptám sama sebe, jestli mám hlad anebo ne, a když ho nepociťuji, tak nejím. Příčí se mi představa jíst podle hodin, když nemám na to dané jídlo ani chuť a snažím se více naslouchat svému tělu, když večer začínám mít hlad, tak nejím, protože mi to nedělá dobře, ale o to mám větší chuť na snídani, kterou si to vynahrazuji! :D A s těmi tuky nevěřím! Možná ti to šlo do spodní části těla, ale pořád jsi dle fotek krásně pevná a nemáš rosol jako já! :D

  OdpovedaťOdstrániť
 16. Preferujem zdravé stravovanie, ovocie, zelenina, celozrnné pečivo. Súhlasím.

  OdpovedaťOdstrániť
 17. Claaanok sa mi paaaci:) ja som síce momentálne už dlhodobejšie vo fáze experimentovania,ale musím priznat, že som zo všetkých článkov a inšpirácií ako sa stravovať dosť zblbnutaaa :D čiže teraz aj keď si chcem dat nieco na veceru, tak aspoň desať minút pozerám do chladnicky a nakoniec ju aj tak zavrem, lebo zo všetkých tých informácií už ani neviem čo si vybrať, aby som svojmu telu neurobila zle.a stým časovým intervalov stravovania tiež súhlasím.ja už normálne niekedy ani nemám hlad, ale už maam v hlave naockovane ze podľa času by som mala niečo zjesť.strašne rada by som v tom mala aspoň ako-tak prehľad, čo je dobré jesť a navyse kedy je to vhodné aby som svojmu telu neurobila škodu.chýbajú mi konkrétne príklady čo si pripraviť v rámci dňa aby to bolo hlavne vyvážené ;) ak mas nejake konkrétne tipy ako kombinovať jedlo počas celého dňa aby boli prínosom, budem rada.už mi chýba základná inšpirácia a samotná línia ako sa správne stravovať.

  OdpovedaťOdstrániť
 18. Claaanok sa mi paaaci:) ja som síce momentálne už dlhodobejšie vo fáze experimentovania,ale musím priznat, že som zo všetkých článkov a inšpirácií ako sa stravovať dosť zblbnutaaa :D čiže teraz aj keď si chcem dat nieco na veceru, tak aspoň desať minút pozerám do chladnicky a nakoniec ju aj tak zavrem, lebo zo všetkých tých informácií už ani neviem čo si vybrať, aby som svojmu telu neurobila zle.a stým časovým intervalov stravovania tiež súhlasím.ja už normálne niekedy ani nemám hlad, ale už maam v hlave naockovane ze podľa času by som mala niečo zjesť.strašne rada by som v tom mala aspoň ako-tak prehľad, čo je dobré jesť a navyse kedy je to vhodné aby som svojmu telu neurobila škodu.chýbajú mi konkrétne príklady čo si pripraviť v rámci dňa aby to bolo hlavne vyvážené ;) ak mas nejake konkrétne tipy ako kombinovať jedlo počas celého dňa aby boli prínosom, budem rada.už mi chýba základná inšpirácia a samotná línia ako sa správne stravovať.

  OdpovedaťOdstrániť
 19. Článek je super a preferuju rozhodně zdravou stravu. Prostě mi přijde, že tu fitness člověk stejně moc dlouho nevydrží.. Já jim teď vegansky ze zdravotních důvodů a koho ti můžu určitě doporučit, tak je Deliciously Ella. Má blog i knížky a je vážně skvělá. Z instagramu ještě stojí za zhlídnutí @bayasfood :)

  OdpovedaťOdstrániť
 20. Moc zajímavé! Člověk se pak tak nějak zamyslí i nad tím, co vlastně jí sám a jak to na něj působí. Sama se v poslední době snažím jíst zdravěji, více zeleniny a to hlavně proto, že mi ze spousty jídel s masem začalo být nevolno. Maso asi z jídelníčku nikdy nevyškrtnu, ale jím jej méně a vybírám si druh a jeho úpravu.
  Můj blog: Veronique beauty

  OdpovedaťOdstrániť
 21. Ten článek je fakt skvělý. Je super, že jsi zjistila, co ti vyhovuje víc a začala jsi ty změny taky provádět. Dle mého bys to klidně mohlo spadnout i do orthorexie nebo jiný ppp a to bych nepřála nikomu. Tenhle fitness lifestyle se nedá držet celý život, přece si všechno nebudeme hlídat až do smrti. Jako zkouška na určitou dobu fajn, ale fitness často nemusí znamenat slovo zdravý, i když zdravý potraviny fitnessáci konzumují.
  Fakt hezký článek :)
  www.lucastirska.blogspot.cz

  OdpovedaťOdstrániť
 22. Zrejme kazdy zabudol ze pojem "Zdrava strava" znamena uplne nieco ine ako tu niekto pise. To ze ked si das ovocie neznamena ze to je zdrave. To ze si das zeleninu tiez... Vsetko je umele spracovane a neexistuje "zdrava strava". Existuje iba moznost ako tomu predist vlastne ako to minimalizovat. Cize najlepsie je pestovat si to sam a daleko od postrekov.. lebo vzduchom sa to prenasa od suseda k tebe. Samozrejme nie som zastancom spracovanych akychkolvek produktov. Zasa vsetko zalezi ako clovek zije - ci sportuje alebo sedi. Mal som tu cest rozpravat s osobnostami ktore mnoho ludi sleduje na FB. Napr. Frank M. - prezentuje sa ako vegan na soc. sietach - kvoli biznisu - ano porusuje vegansku stravu lebo z dlhodobeho hladiska pri jeho narocnych aktivitach telo slabne. Pokial sa nepoznate s takymito ludmi osobne nikto Vam to do oci pravdu nepovi - cize verite tomu co vidite lebo pravda sa tazko hlada. Bye

  OdpovedaťOdstrániť

Ďakujem Vám za každý komentár :)