usa

15 zaujímavostí, ktoré ste o New Yorku nevedeli

By Linda Taylor - 9:31:00Krásny deň Vám prajem. U nás je dnes trošku upršané počasie, ale ani to mi nebráni v tom aby som si deň užila. Mám totižto ešte stále dobrú náladu z víkendu, ktorý som si náramne užila, ako inak v New York City. Toto mesto ma vie vždy úplne vyčerpať fyzicky, no na druhej strane, ma doplna nabije pozitívnou energiou. Proste New York milujem, čo nasvedčuje aj fakt že v ňom trávim každý víkend. Kedže konečne mám fotky,
 tak som sa rozhodla že Vám napíšem nejaký zaujímavý článok. Väčšinou na blog píšem články z vlastnej hlavy a skúseností no dnes som trošku využila google. Najprv Vám poviem môj celkový pohľad na toto mesto a na záver mám pre Vás pripravených 11 zaujímavostí o New Yorku. 
Ak by sa ma niekto spýtal rok do zadu aký mám názor na NY, moja odpoveď by príliš pozitívna nebola. New York ma nikdy nelákal a moje srdce ma viac viedlo na západ USA. Aj napriek tomu som však chcela NYC navštíviť aspoň raz za život, veď je to predsa ten známy ospevovaný NEW YORK (kto spočíta, ,koľko krát sa slovo New York nachádza v článku?:D) 
Určite som však vždy preferovala New York(znovu) pred štátmi ako Washington, Boston, Virgínia atď... Tieto štáty na mňa pôsobili ako Anglicko, tak isto aj New Jersey. Nebyť amerických vlajok na každom druhom dome ani neviem, že som v Amerike. Tak tiež to tak vyzerá i v New Yorku, keď sa o ňom bavíme ako o štáte. No ak si zoberieme iba ,,Big Apple,,( pokus zameniť slovo New York) ten sa s anglickom porovnať nedá. Inak mimochodom východná časť USA je aj nazývaná ako New England, ale spať ku NYC.
Pri vstupe do mesta prídete na úplne iné myšlienky. Z malých miest, kde čas plynie pomaly a pokojne, sa zrazu ocitnete vo veľkomeste, kde akoby sa zrýchlil čas o niekoľko krát. Všade naokolo Vás vidíte ľudí, ktorí sa bijú o taxík, taxikári, ktorí sa bijú o miesta alebo o zelenú na semafore. Na druhej strane vidíte dlhé rady v Starbuckse (nie nadarmo si tu kávu môžete objednať už aj online), alebo ľudí utekajúc so svojou kávou a telefónom pri uchu do práce. No a potom je tu tretia skupinka a to sú turisti, ktorí sú nadšený a nevedia kde sa pozrieť skôr a pouličný promotéri, ktorí rozbiehajú svoju kariéru predajom fakultatívnych výletov (v tom lepšom prípade)
V tomto zhone sa nesie celý  ostrov Manhattan, ktorý je viac než väčší. 
Ak hľadáte v New Yorku pokoj a nechcete počuť žiadne vytrubujúce taxíky a pouličných predavačov jasnou voľbou je Central Park. Je to miesto kde New Yorčania chodia utiecť pred realitou. Central park je miesto, ktoré si ma získalo hneď, pravdepodobne i skôr než samotné mesto. Hoc je zima a jeho vzhľad vie byť počas leta 100% krajší i tak sa tam človek cíti ako v raji. Tá atmosféra je zvláštna a každého si hneď získa a ľudia tam strávia čo najviac voľného času i v zime. Okrem toho ponúka veľa možností ohľadom športu. Nájdete tam klzisko, ihrisiská, bicykle atď.. A potom samozrejme, je to asi raj pre všetkých bežcov...Dokonca to mám aj na svojom To Do liste. Zabehať si v Central Parku, hoc beh nenávidím. 
Kedže už je článok celkom dlhý o Bronxe, Brooklyne a Queense Vám poviem inokedy. Teraz prejdeme na zaujímavosti ohľadom NewYorku. Neváhajte mi napísať do komentáru, ktorý fakt Vás najviac prekvapil.1. V priebehu dňa, využije metro v priemere 5 miliónov ľudí

2. V NY žije 52% žien a 48% mužov

3. The Empire State Building má vlastné smerovacie číslo

4. China town v NYC je najväčšou čínskou komunitou na západnej pologuli

5. 28.novembra 2012 v New Yorku neprišlo ku žiadnej vražde, znásilneniu a napadnutiu. Stalo sa tak po prvý krát v histórii.

6. V roku 1906 vystavila zoologická záhrada Bronx v opičom pavilóne muža afrického pôvodu

7. Ak ste bezdomovec v New Yorku a nájdete si miesto v inej destinácii, kde by ste mohli bývať, mesto Vám zaplatí jednosmernú letenku.

8. Jeden z 21 ľudí v New Yorku je milionár.9. Ak vlastníte v New Yorku dom, môžete mesto požiadať aby vám zadarmo zasadili strom priamo pred dom.

10. Na GrandCentral sa nachádza malé tajomstvo a tým je Whispering wall. Je to stena do ktorej môžete rozprávať a niekto na druhej strane Vás bude počuť. (Je to dosť crazy a keď sme boli prvý krát v NYC sme si mysleli že ľudom šibe a rozprávajú sa so stenou. Nakoniec sme tam aj mi strávili pekných pár minút a o zábavu sme mali postarané.)

11. Central park je svojou rozlohou väčší ako Európsky štát Monaco

12. New York City (iba mesto) má viac obyvateľov ako 39 štátov v USA

13. Madison Square, Union Suaqre park, Washington Square park boli kedysi cintorín. Len na jednom z nich je viac než 20 tisíc tiel. (Kamoš pracuje wo Washington park, kde robia potrubia a vykopávanie mŕtvol majú na dennom poriadku :)))

14. Povolenie na prevádzku vozíka s hotdogmi v Central parku Vás vyjde na viac než 220 tisíc dolárov

15.Licencia na taxíkára v NYC Vás vyjde krásny milión dolárov.


 • Share:

You Might Also Like

13 komentárov

 1. Super :) Užívaj si to, môj sen je raz sa dostať do NY, mňa toto mesto fascinuje od mala, možno aj preto, že sa tam odohráva takmer každý druhý film :D Určite v Tvojich článkoch privítam viac fotiek tohto úžasného mesta :)
  Ak rada čítaš, môžeš checknúť aj môj blog https://zuzankavkrajinezazrakov.wordpress.com/
  Good Luck ;-)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. To je sen♥ Nejvíc mě zaujal ten 28. november 2012 :D :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Perfektný článok. Privítali by sme aj nabudúce podobný článok so zaujímavosťami o NYC ;)Ani o jednej informácii som do dnes netušila.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Tie fakty sú mega a fotky sú tiež úžasné :D
  www.vanesasworld.blogspot.com aj s Giveaway

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Tohle je dost povedený článek, ale prenádherné fotky! :))

  http://style-and-smile15.blogspot.co.uk/

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Tiež ako si vyššie písala, NY ma nikdy nejako extra nelákal, skôr LA alebo Santa Monica ale dúfam, že ho jedného dňa aj ja navštívim! V Central parku by som si vedela predstaviť ako stráviť pekný deň:)

  Chcela by som ťa pozvať na môj blog, na ktorom práve prebieha giveaway o balíček kozmetiky z Avonu Saja Frey blog- GIVEAWAY :)

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Krásny článok ! Tie zaujímavosti ma niektoré naozaj zarazili :D Do NY sa chcem určite raz pozrieť ♥ je to krásne mesto :)
  My blog : THE COLORFUL THOUGHTS

  OdpovedaťOdstrániť
 8. krásne fotky :O úprimne, väčšina faktov ma veľmi prekvapila :)
  Jane´s World

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Krásný článek a úžasné fotky. Začínám mít tvůj blog radši a radši :)

  OdpovedaťOdstrániť
 10. Máš najúžasnejší blog!
  http://www.michaelabartova23.blogspot.sk/

  OdpovedaťOdstrániť
 11. Diky za info.Velmi zaujimave.Nech sa ti dari na cestach☺

  OdpovedaťOdstrániť
 12. Wow! Fakt zajímavé fakta o New Yorku! ♥

  Diary of M

  OdpovedaťOdstrániť

Ďakujem Vám za každý komentár :)