Ako prekonať lenivosť a záchvatové prejedanie | #HealthyVyzva

By Linda Taylor - 14:26:00Ahojte. Už sú neskoré večerné hodiny a ja článok dopisujem až teraz, keďže som sa ku tomu skôr nedostala. Počas dňa, užívam ešte posledné slnečné lúče a zároveň bojujem s chorobou, ktorá sa ma snaží dobehnúť. Každopádne zajtra má pršať, takže si iba ráno odtrénujem tréning a po zvyšok dňa, strávim v posteli so šálkou čaju a blogom . Mám dosť fotiek, takže plánujem predpísať pár článkov dopredu. 

Ako viete, dnes je pondelok, pre Vás už však asi utorok kedže sa k príspevku dostanete až ráno, ale dnes je deň kedy tu mám pre Vás ďalší článok zo série HEALTHYVYZVA, ktorá už onedlho končí. 

Poslednú výhru dnes odkrývať nebudeme, pretože bude to bude prekvapenie pre Víťazov.
Spolu s VIKI sme sa rozhodli že dnes sa s Vami na našich blogoch podelíme o to, ako bojujeme s problémami ktoré nás sprevádzajú v našej ceste zdravým životným štýlom. 
Dnes Vám poviem niečo o prejedaní a to hlavne o záchvatovom prejedaní a lenivosti. Alebo skôr Vám poviem, ako s tým bojujem. Na koniec článku Vám ešte poviem niečo málo o tom, ako zapájam pohyb v každodennom živote aj bez športu. 

Prejedanie/Záchvatové prejedanie
Na tento problém som narazila v anglicku. Lepšie povedané, som do ne ho úplne spadla. 
Určite to veľa z vás pozná. Snažíte sa zhodiť nejaké tie kilá, Vaša postava nie je taká ako si ju predstavujete a tak začínate rôzne diéty, nízko sacharidová strava, sacharidové vlny ( v tom lepšom prípade), v iných prípadoch sú to rôzne internetové diéty. Zrazu Vás prepadne ale hlad alebo skôr chuť, dáte si niečo dajme tomu sladké a to vo Vás spustí túžbu zjesť toho viac. Tak si dáte viac, až úplne do toho spadnete a vôbec si neuvedomujete, že do seba tlačíte už tretí rohlík alebo podobne. Jednoducho Vás to úplne ovládne a Vy na nejakú dobu , zväčša krátku stratíte úplne nad sebou kontrolu. 
Samozrejme po tomto prídu výčitky zo zlyhania. 
Toto prejedanie často vedie k bulímii a v niektorých prípadoch je ho nutné riešiť so psychológom, pretože príčina môžu byť rôzne psychické problémy.
Tu pri riešení treba hlavne silnú vôlu a to sakramentsky silnú, hlavne ak ste v dosahu jedla. Mňa to chytilo v UK z dôvodu, že som väčšinu dňa trávila v kuchyni a momentálne na Mallorke ,ma to pár krát prepadlo večer, keď som s malým doma, on pozerá rozprávky a ja sa nudím. 

Moje riešenie: 
Stále byť v aktivite, mať prácu jednoducho zaujať mozog nesústrediť sa na jedlo
Nikdy si nepovedať že iba kúsok, pretože viem že to nezostane pri kúsku. Proste nič, odolať.
Von si neberiem peniaze, respektíve iba minimum (na cestu, dôležité veci) aby mi na jedlo neostalo a tak zabránim tomu že si kúpim tam kopček zmrzliny, tam pečivo v tej super pekárničke a potom ešte niečo cestou okolo LIDLa.
Ak som hladná prípadne mám chuť na sladké, beriem tvaroh.
Spravím si kávu alebo čaj.
Opustím miestnosť kde je jedlo (idem preč z domu na prechádzku, do gymu)
Dať si cheatWEEK. Jednoducho som celý týždeň jedla čo som chcela a ani si neviete predstaviť ako som sa posledné dni už tešila ako znovu budem jesť zelené struky.

Lenivosť
Toto je môj menší problém, ale taktiež problém. Ráno zvoní budík, ja mám ísť behať. Vypnem ho. Neskôr zvoní budík, že teda pôjdem aspoň do gymu. Vypnem ho. Poobede už sa mi nejako nechce a tak som celý deň bez cvičenia. Ďalší deň to isté a takto sa to opakuje. 

Moje riešenie
NIKDY neodkladať budík. Ak ho odložím raz, urobím to ešte 10x. Som totižto vtedy lenivá ho aj vypnúť.
Beh neskoro večer. Jednoducho sa mi večer nechce spať tak idem behať. Vtedy super zresetujem hlavu.
Ovocie. S lenivosťou je dosť spojená únava a čerstvé ovocie mi vždy vráti chuť do života a naštartuje ma.
Jednoducho týždeň voľna. Najlepšie v kombinácii s cheetWEEKom. Uvidíte ako Vám to začne chýbať samé.

No a nakoniec nadviažem na tému lenivosti tým ako zapájam pohyb počas denného režimu či už v ten deň aj cvičím alebo nie. Priznám sa že toto praktizujem najviac v tie lenivé dni aby som v určitý deň mala aspoň nejaký pohyb.

Moje riešenie
Ak niekde viem prejsť pešo, idem pešo.
Ak je to dlhá diaľka na pešo, idem na korčuliach/bicykli (šetríte na doprave)
Nepoužívam výťah ale schody.
Upratujem. 
Idem na prechádzku, zväčša na min 30 minút.
GEORGA beriem v kočíku. Aby som sa trošku potrápila.
Na autobus chodím zväčša tak aby som musela pobehnúť ak ho chcem stihnúť (vlastne, to ani nerobím cielene, ale kedže ráno prekladám budík...)

V poslednom bode je toho určite viac, ale momentálne ma už nič viac nenapadá. Veľmi by ma zaujímalo, ako s týmito problémami bojujete Vy a či sa s nimi stretávate. 
Viki na svojom blogu píše o jej skúsenostiach s týmito vecami tak na to určite mrknite a načerpáte viac inšpirácie. 
Tešíme sa na Vašu aktivitu v súťaži a nezabúdajte že ešte stále sa môžete zúčastniť. Stačí ak na Instagrame pod svoje fotky, ktoré sa nesú v zdravom životnom štýle, označíte hashtagom  #HEALTHYVYZVA
Súťažíte o :
10x tyčinky od BOMBUS ENERGY
 Vak od ZOOT.SK
 Ovsené vločky BIO
Jačmenné vločky BIO
Kokosová múčka
Knack Snack s makom  • Share:

You Might Also Like

7 komentárov

 1. To prejedanie je presne môj prípad... Najhoršie je, že hoci potrebujem pár kíl navyše a cheaty mám hoci j každý druhý deň,pokiaľ sa tato neprejedám, nepriberiem. Strašne ma štve ten môj metabolizmus. A ešte horšie je, že v minulosti som mala naozaj problémy s jedlom a jedením a keď sa prejem, cítim sa pod psa. Čo sa lenivosti týka, som teraz po dvojtýždňovej pauze, kvôli chorobe, takže sa m zle začína odznova, je to ťažké, ale dúfam, že po pár dňoch budem mať väčšiu chuť na cvičenie. :-) A tie tipy sú super. :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Linda ani si nevieš predstaviť aká so rada za tento príspevok <3 úplne si ma týmto potešila, pretože toto je presne môj problém. Som doma, nudím sa a hneď ma napadne ísť do kuchyne a vyjesť celú chladničku. Alebo, keď prídem zo školy domov a neviem čo zjesť, tak beriem rožok a ani si neuvedomím a jem už 3. Peniaze som si so sebou prestala brávať už asi 4. týždeň, pretože ma vždy láka ísť si do bufetu kôpiť niečo sladké a nezdravé. ďakujem, že si mi pomohla týmto príspevkom :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. No......presne ako je asi posledne 2 mesiace sa to strieda. Neprejedam sa nezdraveho ale zdraveho, ale aj tak ma to stve lebo mi je potom zle. Si moja motivacia a tymto clankom si ma tak ,,povzbudila,, do toho aby som s tym prestala. Akurat tu jem slnecnicove semienka z ktorych mi je uz tiez zle a ani neviem preco ich jem. Zajtra idem na 100% a vydrzim to! dakujem ti

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Super článok ! tieto tyčinky milujem :)
  my blog : THE COLORFUL THOUGHTS

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Skvělý článek! Super tipy! Já taky nemůžu odkládat budík, protože vím, že pak nejsem schopna vstát a odkládám ho milionkrát a pak mi ujíždí autobus. :D
  Catherine Ribbon

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Absolutně se dokážu alespoň částečně ztotožnit s tím, o čem píšeš. U mě to však začalo těmi hroznými internetovými dietami - mléčná dieta? Je to už sedm let a já si stále nenaliju sklenku mléka jen tak na chut. Dieta álá tři jablka denně a podobné blbosti. U mě to začalo touhou býti vychrtlá, prohnalo se to x denními půsty, až se dopřehnalo do bulimie. U mě bulimie byla taková, no průběh byl takový, že jsem se v záchvatu přejedla, poté hodinu brečela u záchodu a nemohla se vyzvracet #nogagreflex a ve finále jsem se trestala x denními hladovkami. Psychiatr to označil, jako způsob sebepoškozování a psycholožka mi řekla, že neví jak to řešit. Takže jsem se z toho musela vyhrabat sama způsobem hodit všechno za hlavu, upřežrat se skoro ke sto kilům a teď jsem šťastný člověk, co hubne s rozumem, cvičí a chce pro své tělo to nejlepší. :)

  www.wonderwomanmentality.blogspot.com

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Celkom ma prekvapuje, koľko ľudí má rovnaký problém ako ja. Žila som v domnienke, že iba ja mám problém ovládať sa ohľadom jedla.
  Začalo to asi v októbri minulého roku. S nástupom jesene som sa začala cítiť unavená a vyčerpanosť som začala zajedať. Po čase som som si uvedomila, že to asi nie je úplne normálne, ale už som v tom bola, tak som si neustále sľubovala, že na druhý deň sa začnem zdravo stravovať, pravidelne cvičiť atď...
  Samozrejme, tak to nefungovalo. Ako prišla jar, klesla u mňa chuť do jedla a určite sa to s prejedaním zlepšilo, ale stále nemám vyhrané a doteraz sa mi stáva, že ma prepadne nepotlačiteľný apetít.

  OdpovedaťOdstrániť

Ďakujem Vám za každý komentár :)