Be an Aupair? Why?

By Linda Taylor - 14:05:00
Ahojte baby. Veľa z Vás mi píše otázky ohľadom aupair a preto som sa rozhodla napísať práve tento príspevok. Dnes vám poviem niečo o tom aké je to byť aupair, čo to obnáša , aké sú výhody , nevýhody a čo človek získa a naopak aj stratí. 
To že môžete žiť v mestách kde sa nakupuje jedna radosť teraz vynechám a pozrieme sa na to zo strany skôr pracovnej. Na začiatku si povieme čo to práca aupair je. Vopred upozorňujem že príspevok bude dlhý tak verím že vydržíte až dokonca:)


Začala by som asi tým že Aupair ani tak nie je práca ale skôr výmenný pobyt. Bývate v rodine ktorá Vám ponúka ubytovanie, stravu , možnosť študovať a popri tom aj týždenné vreckové. Vy, im za to pomáhate s deťmi a domácnosťou. Rodina by Vám mala taktiež poskytnúť vlastnú izbu.


Práca:
Ako som spomínala Vaša práca by mala byť so 70% s deťmi a zvyšných 30% je upratovanie. Práca s deťmi zahŕňa zväčša prípravy stravy pre dieťa, pomoc pri príprave do školy, odprevadiť a vyzdvihnúť zo školy a zábava s deťmi. Samozrejme to závisí od veku detí. Ak máte deti malé ktoré sú celý deň doma tak sa s nimi hráte,l ukladáte ich spať a pripravujete im jedlo. Väčšie deti vidíte iba ráno a keď prídu zo školy. 
Čo sa týka domácich prác tak ide zvyčajne o pranie, žehlenie , vysávanie a udržovanie poriadku v kuchyni. 
Všetky tieto práce sa však líšia v závislosti od rodiny. 
Ja mám rodinu kde sú deti veľké takže moja práca spočíva vo varení pre deti a upratovanie domácnosti. Samozrejme že mám toho upratovania však viac kedže sa o deti nestarám aj keď to by mala byť priorita práce aupair ale mne to vyhovuje. O všetkých informáciách ohľadom práce sa treba dohodnúť s rodinou ešte pred Vašim príchodom aby ste mohli zhodnotiť či Vám to vyhovuje.

Rodina:
To akú rodinu si vyberiete záleží len a len na Vás. Väčšina dievčat uprednostní originál anglické rodiny. Spoznáte anglickú kultúru, mentalitu a hlavne angličtinu. Nájde sa však aj veľa international rodín kde máte oboch rodičov z iných krajín a tak máte možnosť získať väčšiu skúsenosť. Ja som uprednostnila international rodinu anglicko- čínsku. Moja hostmom je z Číny a otec je rodený angličan. Práve vďaka tomuto spoznávam nie len anglickú kultúru ale aj čínsku. Naučila som sa variť kopu čínskych jedál na ktorých som si pred tým pochutnávala iba v čínskych reštauráciách. Okrem toho som ochutnala rôzne čínske jedlá ktoré by ste nikde ani nekúpili. Taktiež som sa naučila jesť paličkami (konečne) a naučila sa robiť sushi. Okrem toho som si zvykla že polievky za nejedia s lyžičkou ale pijú sa priamo z misky alebo na to že počas večere dostanete iba misku s ryžou a všetko ostatné si beriete z jednej spoločnej misky ktorá je v strede stola. A je toho omnoho viac. Jednoducho sa týchto rodín netreba báť. Môžete natrafiť aj na rodinu ktorá rozpráva viacerými jazykmi a taktiež aj na rodinu ktorá hovorí Vašim rodným jazykom. 
Čo sa týka rodín je tu ešte aj náboženstvo. Väčšina rodín rešpektuje iné náboženstvá ale taktiež musíte rešpektovať Vy ich. Dosť časté sú židovské rodiny kde si musíte niektoré jedlá odopriať.
Deti:
No, na rovinu si povieme že čo sa týka anglických detí sú to samostatná kapitola. U anglických detí nemožno čakať výchovu akú majú deti na Slovensku a Česku. Deti sú zvyknuté na to že im celý život niekto chodí za zadkom a všetko po nich upratuje, takže toho že si dieta odloží po sebe riad aspoň na kuchynskú linku, sa nedočkáte, česť vínimkám. Taktiež treba brať do úvahy aj to že deťom sa pestúnky dosť často menia takže vždy chvíľku trvá kým si dieta zvykne a tak isto aj aupair. O tomto ja však veľmi rozprávať neviem nakoľko nemám malé deti.


Škola:
Podla pravidiel aupair (ktoré nie každá rodina pozná) by rodina mala vyhradiť čas pre aupair na štúdium na miestnej škole. Niektoré rodiny školu aj preplácajú ale musíte mať šťastie. Každopádne škola je super skúsenosť pretože sa nielenže naučíte jazyk ale spoznáte veľa nových ľudí z celého sveta a tak zase získavate informácie o iných kultúrach a verte mi že informácie z ,,pravej ruky,, sú oveľa lepšie ako tie ktoré nás naučili v škole. 

Jazyk:
Jazyk je väčšinou najväčší dôvod prečo sa rozhodnú dievčatá pre túto prácu. Kde sa naučíte lepšie jazyk ako v anglicky hovoriacej rodine? Naučíte sa hlavne hovorovú angličtinu a hlavne sa naučíte to že angličtina a všetky jej pravidlá ktoré nás učili v škole sú Vám nanič. Dokonca o niektorých polovička angličanov ani nevie. Taktiež si zaspomínate na časy v škole keď ste robili rozhovory typu : reklamácia, kúpa nového telefónu, objednanie u doktora, založenie účtu v banke a mnoho ďalšieho. Tento krát si to však prenesiete do reality a zistíte že to vôbec nie je také ťažké ako sa to v škole zdalo (teda aspoň mne).


Voľný čas:
No a táto kapitola je pre každú aupair asi tá najdôležitejšia. Od shoppingov cez party až po cestovanie. Voľný čas tu môžete využiť naozaj pestro. Mimochodom z UK je veľmi lacné cestovať takže to je jedna z veľkých výhod a taktiež je aj v UK veľa čo spoznávať. 

A teraz si to zhrnieme a odpoviem Vám na otázku okolo ktorej sa nesie tento príspevok.

 • Kde sa lepšie naučíte jazyk ako v anglicky hovoriacej rodine?
 • Spoznáte anglickú kultúru viac ako len z učebnice angličtiny pri téme ,,multicultural countries,,
 • Máte možnosť lacno cestovať nie len po UK ale aj po susedných krajinách ako je Škótsko, Írsko, Francúzko, Holandsko
 • Spoznávate ľudí z celého sveta s ktorými máte potom možnosť cestovať do ich rodných krajín 
 • Naučíte sa zodpovednosti viac než si dokážete predstaviť
 • Ochutnáte veľa nových jedál 
 • Rozšírite si svoj obzor ktorý sa Vám pri hľadaní práce v budúcnosti môže hodiť
 • Antikoncepcia zadarmo (v UK) , áno viem veľmi doležitý bod prečo sa stať aupair.
 • Zistíte aké to je viesť ,,vlastnú,, domácnosť.
 • Naučíte sa vážiť si nie len peniaze ale i veci
 • a mnoho ďalších skúseností ktoré si po pobyte odnesiete domov

  A nakoniec som pre Vás pripravila tri otázky na ktoré mi zodpovedali kamarátky ktoré tiež robia aupair. Vybrala som baby z rôznych rodín aby ste videli rozdiely v rodinách. 

Čo ti dáva práca aupair?

Práca aupair mi dáva možnosť získať rozhlad, cestovať, naučiť sa jazyk a poznať nových ľudí a prostredie.


Práca aupair mi dala veľkú skúsenosť do života a naučila som sa ďaleko väčšej zodpovednosti. Starala som sa o malé bábätko a bolo ako moje vlastné pretože som s ním bola 24 hodín denne skoro 7 dní v týždni asi 3 mesiace. Je super si v 19tke vyskúšať byť matkou na plný úväzok. Ja som za to veľmi rada a teraz môžem so 10% istotou povedať že budem super mama.

Práca aupair mi dáva zodpovednosť, skúsenosti, zlepšenie angličtiny, možnosť spoznať nové miesta a možnosť nájsť nových priateľov.

Práca aupair je pre mňa jedinečná príležitosť a hlavne skúsenosť. Stále mi nedochádza, že žijem svoj sen ktorý som mala odmalička - a hlavne ho žijem priamo v Londýne. Stále mi to nedochádza ale som strašne vdačná za to, že tu môžem byť, tráviť v tak obrovskej metropole svoje najlepšie roky, učiť sa jazyk, poznávať hromadu nových ľudí, nespočetne veľa ľudských osudov a príbehov. Je to pekná skúsenosť a každému by som to priala.


Prečo by si túto prácu odporučila ?Túto prácu by som odporučila pretože je to skvelá príležitosť spoznať samú seba a to čoho som schopná.


Aupair nie je zlá práca. Keď sa na to pozriem z ekonomickej stránky. Rodina Vám hradí jedlo, ubytovanie niektoré i cestu a poistenie. Vy potom iba zarábate peniaze ktoré sú len Vaše čo je super, pretože keby som bola v Česku zarobila by som rovnaké peniaze ale väčšiu časť by som investovala do bytu, jedla a potrebných vecí. Ale nie je to len o peniazoch. Keď máte väčšie deti a super rodinu, čo som ja nemala, tak si perfektne zdokonalíte angličtinu a je to 100x lepšie než nejaká jazyková škola. A v neposlednom rade máte skvelú možnosť spoznať Anglicko a popri tom si zarobiť.

Myslím si že je to dobrý spôsob ako spoznať život v inej krajine a ujasniť si osobné ciele.

Myslím si že som otázku zodpovedala v prvom bode, ale odporučila by som to všetkým ktorí sa napríklad nedostali na vysokú školu, chcú sa naučiť jazyk alebo nevedia čo by chceli v živote robiť a potrebujú nejaký čas na to aby našli samého seba. Myslím že aupair je do začiatku tá najlepšia voľba či už si to plánuješ užiť, niečo sa naučit alebo našetriť do budúcnosti (či už tu alebo v ČR) . Hlavný dôvod je to že si nepotrebuješ nič vybavovať. Ubytovanie máš u rodiny, stravu si neplatíš. Proste si myslím, že je to perfektný štart začať niečo nové.


Čo ťa na práci aupair sklamalo?

Nesklamalo ma nič, nemala som vysoké nároky, môžem byť nemilo prekvapená.


Zklamalo ma asi úplne všetko, haha. Narazila som na zlú rodinu. Zo začiatku bolo všetko super, ale asi po mesiaci sa to začalo zhoršovať že to došlo až ku tomu že som z rodiny odišla. Občas som si naozaj pripadala ako by som bola matka a moja hostmom bola moja aupair. Ona si užívala a ja som sedela doma na zadku s malým. Ráno spala, večer chodila na párty. Ale neodradilo ma to od tejto práci. Opustila som ich a teraz hladám novú rodinu a modlím sa aby bola lepšia ako tá minulá. 


Sklamalo ma iba to , že som pre nich ich zamestnanec. Nemyslia to zle. Ale keď vidím príspevok na fb o tom ako sa aupair stali súčasťou rodiny tak ma to trošku mrzí.

Či ma niečo sklamalo? Áno, prístup niektorých rodín a s tým spojené riziká tejto práce. Sama som na začiatku narazila na taký menší extrém nazývaný ,,Modern slavery,,. Mrzí ma, že sú tu takéto rodiny , ktoré sa rozhodne nesprávajú tak ako by sa mali a preto ničia sen veľa dievčatám ktoré sem (tak ako ja) prišli žiť.
 • Share:

You Might Also Like

6 komentárov

 1. Vyborny clanek! Uz dele Te sleduji na instagramu a opravdu, zivot, ktery zijes musi byt skvely. Je mi samozrejme jasne, ze prace aupair neni jen prochazka ruzovymi sady, a ze to proste obcas obnasi i nejake ty problemy. Ale tim se preci clovek uci, ze ano. Kazdopadne, ja chci jako au-pair vyjet do Anglie stoprocentne, na podzim mi to nevyslo a zacala jsem chodit do skoly, ale aspon netrcim nikde na Uradu prace a neco delam, to je taky plus. A snad tento rok :) Chci se te zeptat. Jela jsi pres nejakou agenturu, nebo sis nasla rodinu sama? Vim, ze oboje ma sve pro a proti, ale ptam se take hlavne na Tvuj nazor, co myslis, ze je lepsi moznost?

  Dekuju za tento mily clanek, vazne me potesil! :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Nakoľko som sla do uk išla som sama cez stránku aupairworld.net :) je to zadarmo takze je zbytočne platiť agentúre ;) 80% dievčat sme tu na vlastnú päsť a baby co su tu cez agentúru tak s nou boli v kontakte max raz za celu dobu co su tu :) takze ani nevedia ze su tu cez nejakú agentúru :)

   Odstrániť
  2. Tento komentár bol odstránený autorom.

   Odstrániť
  3. No, jeste nad tim tedy budu uvazovat. Ja prave hledala pres tuto stranku, sedela jsem u toho mesic, a nakonec z toho nikdy nic nebylo, takze jsem ztratila nervy, fakt uz jsem byla zoufala :D Tak priste snad. Kazdopadne dekuji za tvou odpoved :)

   Odstrániť
 2. Velmi dobre napisany clanok. Fajn, ze si zhrnula klady aj zapory, ale mna od aupait odradza to, ze casto su tie vztahy neosobne a beru to tak ako si napisala, ako zamestnanca, vyplatia ti plat a beru ta ako sluzku. Kazdopadne si napisala velmi efektivny clanok, prajem ti vela uspechov v UK :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Velmi pekny prispevok :) ja by som syrasne chcela byt aupair a išla by som an teraz ale ešte nemam 18 😃 ale bohuzial strasne sa toho bojim kedze neviem az tak dobre po AJ :/ kedze u nas na skole je to skor na teoriu zamerane ako na konverzaciu. A miestami ma to odradzuje od toho aj ked to strasne chvem, proste bojin sa ze tam pojdem a ledva nieco vypustim z ust 😃 obdivujem ta ze si isla na vlasgnu päst a ze si ti takto zvladla s tym jazykom :)

  OdpovedaťOdstrániť

Ďakujem Vám za každý komentár :)