Veci ktoré sa zmenia pri živote v cudzine alebo Slovak by blood, British by Heart

By Linda Taylor - 6:24:00

Hey guys!!
Dnes sa nám konečne vyjasnilo , svoju prácu mám už za sebou a tak prišla tá chvíľka ktorú mám pre seba. Keď len tak nič nerobím, vychutnávam si teplý čaj, ležím, počúvam hudbu a len tak surfujem po internete. V týchto chvíľkach sa väčšinou zamýšľam nad rôznymi vecami, čítam rôzne články. A práve jeden článok ma inšpiroval k tomuto postu. 
Veľa z Vás mi píše ako som sa odhodlala odísť niekam kde som nikoho nepoznala, nič o krajine nevedela. Len tak sama, na vlastnú päsť.
Väčšina ľudí o tom premýšľa aké by to bolo žiť v inej krajine spoznávať nových ľudí, nové jazyky, nové spôsoby. Jediné čo ľudí delí od tejto myšlienky a reality sú oni sami a ich odvaha. Odvaha je z 10 % rozhodnutie a z 90% odhodlanie ktorým mnohým ľudom chýba. Tí ľudia ktorý nájdu odhodlanie a vyberú sa mimo svojej krajiny na nejaké obdobie zistia aké čaro táto skúsenosť obnáša a naučia sa nepoznané. Momentálne prebieha môj druhý mesiac v UK a dosť vecí sa zmenilo aj u mňa a s tým by som sa s Vami chcela podeliť pretože možno práve moje skúsenosti Vám pomôžu vo Vašej odhodlanosti. Nie je to len nový život ktorý obnáša nové prostredie, nových ľudí, nové zvyky. Je to niečo viac.

1. Ako prvé čo spozoruješ keď začneš žiť v cudzej krajine je že sa Vám všetko dvojí. Dve SIM karty do telefónu, dva bankové účty, dve cestovné kratičky, dve meny v peňaženke a samozrejme aj dva jazyky.

2. Ľudia ktorý sa odhodlajú zažijú určitú dávku adrenalínu. Slovo rutina sa vytratí z Tvojho života. Všetky veci robíš zrazu s radosťou, očakávaním a istou dávkou vzrušenia

3. Samozrejme že začneš spoznávať veľa nových ľudí, nové zvyky, nové prostredie. Ale naopak ako nové zvyky nadobúdaš tak aj strácaš a zabúdaš tie staré.

4. Svoj rodný jazyk nezabudneš. Naučíš sa však slová ktoré v rodnom jazyku nepoznáš a tak sa ti občas pri rozprávaní vo svojom rodnom jazyku stane že sa nevieš vyjadriť.

5. Pri otázke ako ide život už nenahodíš ,,poker face,, ale máš chuť dotyčného zasypať svojimi príbehmi vtipnými situáciami a všetkým čo si prežil.

6. Naučíš sa lúčiť s ľuďmi. Nie len s rodinou s ktorou sa odlučujete na dlhšiu dobu. Taktiež aj ľuďmi ktorých v zahraničí stretávate. Hlavne ak sa zoznamujete s niekym kto v meste iba študuje prípadne dočasne pracuje. Taktiež naopak sa naučíš aj nadväzovať nové vzťahy.

7. Zmeníš zmýšľanie a svet ti príde omnoho pozitívnejší a voľnejší. Keď dokážeš zmeniť svoj život a vedieť sa o seba postarať v cudzej krajine všetko ti zrazu príde úplne ľahké.

8. To čo si doteraz považoval za domov mizne. Zistíš že je pár vecí ktoré s ktorými sa cítiš ako doma a to sú tie ktoré si si so sebou zobral do kufru. Tvoj domov sa stávajú spomienky a zážitky s rodinou a priateľmi. Väčšinou ak vyrážaš mimo svoju krajinu si dospelí čo vo väčšine znamená že je malá šanca že sa do svôjho domova (svojej vlastnej izby) vrátiš. A vtedy si začneš uvedomovať ako pomaly ale isto domov ako si ho poznal opúšťaš. Inšpirované :http://matadornetwork.com/community/honzascerny/148/


 • Share:

You Might Also Like

16 komentárov

 1. Veľa šťastia a užívaj si to Anglicko! Strašne ti ho závidím, dúfam, že sa na takýto pobyt dostanem raz aj ja :)

  http://baribircak.blogspot.sk/

  OdpovedaťOdstrániť
 2. pekny clanok, myslim, ze by si mohla castejsie pisat taketo idea clanky , si v tom dobra

  OdpovedaťOdstrániť
 3. pekný članok:) síce som bola v Anglicku len dva týždne cez letné prázdniny ale musím súhlasiť so všetkým čo si napísala,uži si to tam :)
  btw aj ja som letela do Lutonu :))

  OdpovedaťOdstrániť
 4. pekný článok :) obdivujem ťa , že si dokázala odísť . Opustiť rodinu , priateľov :D Fakt to chce odvahu :) Ale závidim ti :) Keď budem v tvojom veku chcela by som nazbierať odvahu a vyskúšať niečo také ako ty :) Uži si to tam a neprestaň pridávať príspevky :) Milujem tvoj blog :) :3 <3

  http://nameisnatali.blogspot.sk/

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Ahoj Linnda,

  sledujem ťa už dlhšiu dobu, zhliadol som viaceré tvoje videá mal som problém pri jesennom líčení nevidel som tie oči a po preštudovaní tohto blogu, my je na zvracanie. To že som sa nevedel vďaka tvojim ukážkam namaľovať to ešte prežijem, ale to, že tu píšeš nemám odvahu vycestovať to ma už dožralo. Ja som už z domu od svojich 15 rokov, bol som už úplne všade,( Košice, Nitra, Bratislava, ale hlavne v Luxumbursku) a potom v ZOO na hranici Francúzka. Mám 33, ženu a dieťa na krku, som úspešný podnikateľ, podotýkam úspešný. Máš cca 18 rokov, vycestovala si, zato ťa obdivujem len si dávaj pozor aby si sa v tomto veku nezasekla.
  Si v UK mesiac, a už sa rozplývaš aká si dospelá, všetky tie body čo si napísala si sa mala naučiť na Slovensku, lúčiť by si sa mala zo všetkými aj tu. Spoznávať ľudí sa aj tu. Nie len na Ukrajine. Chápem, že tam je teraz vojna a a majú to tam ťažké, no aj na Slovensku žijú ľudia s problémami.


  Ďakujem, aj naďalej budem čítať tvoje príspevky, rád komentovať. :)
  Tvoj verný čitateľ. MOJO :-* <3

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. To je tak milé, aby si 33 ročný, úpešný, PODOTYKAM úpešný podnikateľ pozeral blog mladej baby a komentoval to tu ako majster sveta. Nemáte nič iné na robote? Tam sa chodte s dieťaťom hrať do parku a nie tu si pohonkavať. Alebo si zájdite na kurz líčenia. MOJO

   Odstrániť
  2. Pán MOJO . Kde začať. Gramatiku preskočím v tej mám aj ja svoje chyby. Chcela by som Vás upozorniť aby ste sa naučili čítať medzi riadkami. Ale ešte pred tým sa naučte čítať riadky. Kde som napísala že nemáte odvahu vycestovať? Nenašla som to.
   K tomu čítaniu medzi riadkami Spoznávaním nových ľudí som myslela ľudí ktorý majú inú kultúru , iný jazyk inú národnosť. A k lúčeniu viete som aupair a v študentskom meste takže denno denne odtialto odchádza kopu ľudí ktorí sa vracajú domov takže sa tu lúčim viac. Doma sa s nikým nelúčim , kamarátov mám tých istých . Taktiež som nenašla kde sa rozplývam nad svojou dospelosťou.
   Ok prejdime ďalej, O sebe ste písať radšej ani nemali pretože musíte byť veľmi ,,dobrý,, otec , manžel keď máte čas riešiť blog 20 ročného dievčaťa. Áno mám 20 nie 18 ale to Vám tiež prepáčim.
   K tomu líčeniu a poslednej nezmyselnej veci sa neviem slušne bohužiaľ ani vyjadriť myslím si že by ste si to mali vy ujasniť v svojej hlave a nájsť si iné priority ako sledovať videá o líčení a podobne.
   A posledná vec pán podnikateľ v kúsku duše som stále dúfala že úspešný podnikateľ môže byť dnes len inteligentný človek, ale ako vidím nie môže byť ním každý. Pretože nie len gramatika, nevedomosť čítať s porozumením ale celkové zmýšľanie ktoré vyžaruje z Vášho komentára svedčí že to že máte 33 rokov z vás ešte dospelého a múdreho človeka nerobí nakoľko si dovolujem povedať že to mám v hlave viac zrovnané ako VY .
   Prajem pekný zvyšok dňa

   Odstrániť
  3. A mimochodom ešte pán podnikateľ, pozdravujte vo vivárium na SPU :)

   Odstrániť
  4. Ujo,neviem kde ste to citali,ze je na Ukrajine. Odla mna je v Anglicku. Ale mozem sa mylit,ja som len obycajny clovek,ziadny uspesny podnikatel. Podotykam uspesny.

   Odstrániť
 6. Prídeš mi ako keby ťažko znášaš kritiku. ;), ja som bola v Austrálii niečo cez dva a pol roka a mám veľa kamarátov no nepotrebujem to takto roztrubovat. Moja kamarátka prišla z Austrálie na dva roky na SR pričom nevedela ani slovo po slovensky. Bola tu 2 roky a nakoniec šla studovat do Prahy architektúru.
  Tak klud, pán podniklatel ma asi nejaké komplexy ;)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. To čo pán podal by som brala ako kritiku keby polka z toho nebola písaná mimo veci a nekomentoval mi pred tým každé jedno video s vulgarizmami :)
   A píšem o tom dookola preto , pretože dievčatá ktoré čítajú môj blog a sú mladšie taktiže nemajú ešte možnosti vycestovať chcú vedieť aké to je a podobne:) Denno denne mi prichádzajú správy kedy pridám príspevok ako je v UK , čo sa mi páči čo nie a podobne :) Preto o tom píšem častejšie :)Píšem to o čo je záujem :)
   Dnes sa dá vycestovať už aj s malými znalosťami sama som toho dôkazom moja angličtina je stále hrozná ale stále je veľa ľudí ktorý sa toho boja :)

   Odstrániť
 7. http://replygif.net/i/135.gif

  OdpovedaťOdstrániť
 8. http://i.imgur.com/f6due.gif

  OdpovedaťOdstrániť
 9. máš super príspevky! :) bola by som rada, keby si pozreš môj novučký blog http://tilnayaa.blogspot.sk/

  OdpovedaťOdstrániť
 10. :DDD 'mám 33 rokov ženu a dieťa ' a tebe komentuje tvoj blog :DDD

  OdpovedaťOdstrániť
 11. Milujem teba a tvoj blog uz len preto ze si slovenka a taka -fit baba- a strasne mila
  www.rebaluu.blogspot.sk

  OdpovedaťOdstrániť

Ďakujem Vám za každý komentár :)